Strona Główna
Licealiści w teatrze
Napisał Maria Matusiak   
Wednesday, 08 March 2017

Od lat staramy się rozwijać wrażliwość  estetyczną młodych ludzi, organizując wyjazdy doteatru, kina oraz różnych placówek kulturalno-artystycznych. 6 marca br. uczniowie naszego Liceum pod opieką p. Anny Drzymalskiej-Pustoły oraz p. Wandy Nowakowskiej obejrzeli w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku spektakl „Żyd na beczce” oparty na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Inscenizacja była swoistą próbą przełożenia na język współczesnych emocji Holocaustu widzianego oczyma świadka i ofiary – Marka Edelmana - jednego z komendantów powstania w getcie warszawskim w 1943 r. Mistrzowska gra aktorów pozwoliła poczuć grozę czasów apokalipsy spełnionej. Można było odczuć cierpienie ludzi zamkniętych w getcie, ale i przeżyć wstrząs na myśl o tym, do czego jest zdolny człowiek. Niewątpliwie sztuka skłaniała do refleksji, dlaczego doszło do takiej tragedii, czy można jej było zapobiec. Spektakl okazał się trudną lekcją historii z jednej strony, z drugiej pouczającą lekcją życia - przestrzegał przed postawą spolegliwości i obojętności wobec zła. Po co dziś rozdrapywać rany, wspominać makabryczny obraz tamtych wydarzeń, których potworność przekracza granice ludzkiej wytrzymałości - można by zapytać? Odpowiedź nasuwa się sama. To tragedia, o której powinien dowiedzieć się każdy, żeby nigdy nie pozwolić na klatki dla ludzi i masową zagładę ludzkości w imię fałszywej ideologii.

W. Nowakowska

 

KSIĘGOWOŚĆ
Napisał Maria Matusiak   
Tuesday, 28 February 2017

            Pragniemy poinformować, że z dniem 1 marca 2017 r. na stanowisku głównej księgowej w naszym Liceum zatrudniona została pani Katarzyna Żegocka.

Witamy w naszej Szkole i życzymy udanej współpracy.

 

PODZIĘKOWANIE
Napisał Maria Matusiak   
Tuesday, 28 February 2017

            Każda zmiana, każde rozstanie budzi pewien smutek. Często oglądamy się wstecz myśląc, że czas płynie nieubłaganie. Tak szybko gdzieś podziały się te wszystkie lata – dopiero co wspólnie zmagaliśmy się z przeciwnościami, wspólnie rozwiązywaliśmy różne problemy, ale także wspólnie cieszyliśmy się z sukcesów – a już nasze zawodowe ścieżki się rozchodzą.

 

            Dyrektor, pracownicy i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu pragną serdecznie podziękować za wieloletnią współpracę pani Elżbiecie Borkowskiej, głównej księgowej szkoły, która postanowiła zakończyć obowiązki zawodowe w naszej placówce. Życzymy Pani samych dobrych dni, wielu radości oraz realizacji wszystkich życiowych planów.

 

BIEG TROPEM WILCZYM Z UDZIAŁEM UCZNIÓW LO W KOWALU
Napisał Anna Prokopiak-Lewandowska   
Sunday, 26 February 2017

 

 

Zdjęcie użytkownika Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Kowalu.

 

 W związku ze zbliżającym się 1 marca NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu dołączyli do grona, które upamiętniło "Żołnierzy Wyklętych" w Biegu Tropem Wilczym. Pierwsza w naszym regionie edycja imprezy odbyła się 26 lutego 2017 r. we Włocławku.

 

Bieg „Tropem Wilczym” jest niecodzienną inicjatywą honorującą i upamiętniającą żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy (wzięło w niej udział 50 uczestników). Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych wielu miast w Polce a także poza jej granicami.

W tym roku bieg zorganizowany był w 240 miastach. Organizatorem włocławskiego biegu był WKB Maratończyk. Bieg rozgrywany był na dwóch dystansach – 1963 m (długość biegu to symboliczne upamiętnienie daty śmierci ostatniego z "Żołnierzy Wyklętych", Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 21 października 1963 r.) oraz 7700 m. Obie trasy wiodły przez dukty leśne w okolicach SP nr 23.

 

Zdjęcie użytkownika Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Kowalu.

 

W biegu na symbolicznym dystansie 1963 m wzięło udział 9 uczniów LO w Kowalu wraz z opiekunem Anną Prokopiak-Lewandowską. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. Przed biegiem uczniowie wzięli udział w Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła Mieli  a także mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmów historycznych wyświetlanych we współpracy z IPN delegatura w Bydgoszczy. Na koniec imprezy odbył się  Koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.  

Z pewnością udział w tej imprezie w nowoczesny sposób uczącej patriotyzmu i szerzącej wiedzę o zapomnianych bohaterach naszej ojczyzny, wpisze się na stałe w kalendarz Liceum Ogólnokształcącego w Kowalu.

 

Ostatnia aktualizacja ( Sunday, 26 February 2017 )
MUNDUROWI NA TURNIEJACH STRZELECKICH c.d.
Napisał Anna Prokopiak-Lewandowska   
Thursday, 23 February 2017

TURNIEJ STRZELECKI W KOLE

II Kolejka Szkolnej Ligi Strzeleckiej
Rejonu Kolskiego i Włocławskiego w Kole

 

 Zdjęcie użytkownika Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Kowalu.

W dniu 24 stycznia 2017 roku na strzelnicy sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Kole odbyła się II Kolejka Szkolnej Ligi Strzeleckiej Rejonu Kolskiego i Włocławskiego. Rywalizowało przeszło 60 uczestników, reprezentujących gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu włocławskiego i kolskiego.

Strzelanie odbywało się z karabinka pneumatycznego. Każdy uczestnik oddawał po 10 strzałów z pozycji leżącej, strzelając z odległości 10 metrów. Rywalizacja odbywała się w kategorii indywidualnej dziewcząt i chłopców oraz w kategorii drużynowej. Drużyna składała się z 3 chłopców i 3 dziewcząt.

W zawodach strzeleckich w kategorii drużynowej udział wzięło 11 drużyn, reprezentujących 7 szkół (5 ponadgimnazjalnych i 2 gimnazja): LO Kowal, Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie, ZSP Kłodawa, ZSR CKU Kościelec, ZS Marysin-Lubraniec, Gimnazjum Dąbie, LO Koło.

Drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu uzyskała wynik 502 pkt. Najlepszy wynik w drużynie 91 pkt. ustrzelił  uczeń III klasy mundurowej – Mateusz Dąbrowski.

LO Kowal reprezentowali: Lisowska Alicja – 86 pkt., Dąbrowski Mateusz – 91 pkt., Szałajski Sebastian – 87 pkt., Gołębiewski Bartosz – 72 pkt., Kijewska Karolina – 81 pkt., Szczepańska Weronika – 85 pkt.

Organizatorami Turnieju Strzeleckiego w Kole było Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Kole oraz LOK Koło.

 

Ostatnia aktualizacja ( Thursday, 23 February 2017 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 64 - 70 z 519

Dzisiaj jest

15 Grudnia 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Celina, Fortunata,
Ignacy, Iga,
Ignacja, Żegota,
Krystiana, Nina,
Walerian, Waleriana,
Wolimir
Do końca roku zostało 17 dni.

Nasza galeria

Bezpieczeństwo i zdrowie

Pierwsza pomoc