Strona Główna
1.września w Kowalu po raz 70-ty!
Napisał Maria Matusiak   
Tuesday, 04 September 2018

 

 

Obraz może zawierać: 6 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

 

 

Wszystko ma swój początek i swój koniec. Niedawno był początek wakacji, a już ich koniec zwiastuje początek nowego roku szkolnego.

Zawsze koniec jest początkiem czegoś nowego, innego (tym przypadku widać to znakomicie). Powitaliśmy ten nowy rok szkolny szczególnie, bo właśnie 70 lat temu inni uczniowie tej szkoły rozpoczynali swoją naukę w nowopowstałej szkole ogólnokształcącej w Kowalu. Jest to zatem dla naszego Liceum rok jubileuszowy, na dodatek zbiega się ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości. 79 lat temu „klasy nie doczekały się uczniów”, mundurki nie zostały założone, nie rozdzwonił się pierwszy dzwonek po pięknych wakacjach. Tamte tragiczne wydarzenia wspomnieli w swej inscenizacji wspartej multimediami uczniowie kl. II i III przygotowani przez p. M. Przybylską. W ten sposób uświadomili całej społeczności jaką wielką wartością jest WOLNOŚĆ i POKÓJ. Możemy spokojnie się uczyć i pracować.

Jak zawsze miłe i niezwykle ciepłe słowa popłynęły pod adresem pierwszaków. Tym razem zostali szczególnie wyróżnieni, bo powitani osobiście, imiennie. Mamy nadzieję, że zapamiętają to powitanie forever. Wszyscy uczniowie otrzymali od pani dyrektor życzenia pomyślności w nowym roku i zadania na ten rok. Swoimi przemyśleniami podzielili się nasi goście – wicestarosta włocławski, p. Marek Jaskulski i burmistrz m. Kowal, p. Eugeniusz Gołembiewski.

I znów historia zatoczyła koło. Kilkadziesiąt lat temu (w 1972 r.), jak tegoroczni pierwszoklasiści, naukę w tej szkole, rozpoczynała nasza kochana nieoceniona Pani Sekretarka, p. Wanda Stanisławska. W 1990 los znów tu ją przyprowadził i pozwolił rozpocząć pracę w sekretariacie naszego Liceum. Teraz nadszedł czas odpoczynku – przejścia na emeryturę. Wiele ciepłych słów podziękowania i pożegnania pod adresem p. Wandy skierowali przedstawiciele Rady Pedagogicznej w imieniu całej społeczności szkolnej. Odchodzi na zasłużony odpoczynek, „stypendium ZUS-owskie”, sekretarka, prawa ręka dyrektorów, ale i wspaniała koleżanka oraz „pierwsza pomoc” uczniowska; zawsze punktualna, sumienna, przygotowana dużo wcześniej, solidna, pracowita, uczynna i rzetelna. Zapisała się w historii tej szkoły i w naszych sercach na zawsze!

 

Składamy p. Wandzie życzenia zdrowia oraz spędzania czasu na emeryturze znakomicie, na realizacji marzeń, na które go zawsze brakowało!

 

Na nowy rok wytężonej pracy nauczycielom – sił i wytrwałości, a całej uczniowskiej braci- dobrego roku!

A. Drzymalska-Pustoła

 Zapraszamy do Galerii: h zdjęcia z uroczystości

 

Ostatnia aktualizacja ( Tuesday, 11 September 2018 )
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Napisał Maria Matusiak   
Monday, 27 August 2018

UWAGA!

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 zapraszamy w poniedziałek, 3 września 2018 roku na godzinę 11.00.

CYBERNAUCI - POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA
Napisał Maria Matusiak   
Tuesday, 10 July 2018

Image

 

Image

 

Bezcenna lekcja historii - spotkanie z absolwentami LO sprzed lat
Napisał Maria Matusiak   
Friday, 06 July 2018

 

Zdjęcie użytkownika LO Kowal 70 lat.

 

Jednego z ostatnich dni nauki szkolnej r. 2017/2018 uczennice klasy I Izabela Szczepańska, Elwira Górska, Agnieszka Piątek oraz Wiktoria Wesołowska wraz z towarzyszącymi im p. dyrektor naszej szkoły Anną Prokopiak Lewandowską oraz wychowawcą klasy I p. Marzeną Przybylską miały szansę spotkać się z absolwentkami naszego LO sprzed lat i zadać pytania o ich wspomnienia z lat szkolnych, ulubionych nauczycieli, przedmioty oraz momenty, które najbardziej zapadły im w pamięć.

Przybyłe na spotkanie panie Barbara Zakrzewska i Marianna Majewska to absolwentki naszego LO z roku 1952, czyli pierwszego rocznika kończącego naszą szkołę aż 66 lat temu! Pani Helena Kierzkowska to absolwentka sprzed 65 lat, z 1953r., a pani Barbara Grodecka z 1971r.

Spotkanie było niezwykłą lekcją historii dla młodzieży, nasze uczennice miały szansę poznać realia życia uczniowskiego w trudnych czasach powojennych, jak i później w równie niełatwych czasach socjalizmu, wysłuchać barwnych opowieści o nauczycielach, lekcjach, szkolnych wycieczkach, obowiązkowych pracach społecznych, porównać łatwość dostępu do wiedzy obecnie i niegdyś.        

Nim się zorientowaliśmy minęły ponad 2 godziny spotkania, tak zaciekawiły nas usłyszane historie sprzed wielu lat! Szkoda było się rozstawać. 

Jesteśmy niesamowicie wdzięczni paniom absolwentkom za przybycie, będziemy długo wspominać to spotkanie! Skłoniło nas do wielu przemyśleń, porównań i refleksji.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: h spotkanie

 

Ostatnia aktualizacja ( Sunday, 08 July 2018 )
"Warszawa jest smutna bez ciebie..."
Napisał Maria Matusiak   
Friday, 06 July 2018

No właśnie! Teraz w Warszawie musi być pusto bez nas, bo nasze gromadne odwiedziny trwały tylko jeden dzień. Tylko… i aż, bo to był bardzo długi dzień…

14 czerwca 2018 roku do Warszawy wybrało się 43 uczestników wycieczki, której organizatorami i pomysłodawczyniami były p. Marlena Barańska i p. Ewa Czarnecka. W naszej słonecznej i bogatej we wrażenia eskapadzie brali udział uczniowie LO w Kowalu, szkół podstawowych w Więsławicach i Grabkowie oraz gimnazjaliści z Grabkowa. Opiekunami byli nauczyciele Zespołu Szkół w Grabkowie. Nadrzędny cel stanowiło obejrzenie musicalu „Piloci” w Teatrze Muzycznym ROMA, jednakże droga wiodła do niego przez kilka ciekawych miejsc naszej Stolicy.

Zaczęliśmy od Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego. Jego zwiedzenie miało na celu pogłębienie wiedzy historycznej i wiadomości historyczno-kulturowych, zwłaszcza na temat miejsc o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego oraz osób zasłużonych dla Polski. Spacer po zabytkowej nekropolii doprowadził nas do grobów żołnierzy bitwy Warszawskiej 1920, mogił poległych w II wojnie światowej, a także miejsc pochówku powstańców warszawskich z 1944 roku. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Następnie w zadumie pochyliliśmy głowy przy pomnikach ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

W planach wycieczki znalazł się także jeden z piękniejszych polskich parków – Łazienki Królewskie w Warszawie. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy, by podziwiać architekturę i klimat XVIII-wiecznego parku pałacowo-ogrodowego założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie udało nam się obejść wszystkich miejsc wartych zobaczenia, ale zatrzymaliśmy się przy Pałacu Na Wyspie oraz Ermitażu. Przeszliśmy Mostem Jana III Sobieskiego tuż obok pomnika słynnego króla. O uroku tego szczególnego miejsca z pewnością świadczy liczba zrobionych tu przez nas fotek.

Po zwiedzaniu miejsc zabytkowych, pachnących historią i dawnymi wiekami przyszła pora na nowoczesność w Galerii Złote Tarasy. Tam młodzież posiliła się, korzystając z niekoniecznie tradycyjnej polskiej kuchni i zebrała siły na główny punkt programu – „Pilotów”. Celem obejrzenia spektaklu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania specyfiki tekstu kultury przynależnego do sztuki teatralnej/musicalu i przygotowanie naszych uczniów do analizy i interpretacji przedstawienia teatralnego.

„Piloci” to prawdziwie polski musical w reżyserii Dyrektora Teatru Muzycznego Roma – Wojciecha Kępczyńskiego, który jest zarazem autorem libretta. Bohaterami wzruszającej historii są Nina i Jan. Nina jest aktorką, tancerką kabaretową, Jan – absolwentem szkoły lotniczej w Dęblinie. Poznają się latem 1939 roku, zakochują się w sobie i obiecują dozgonną miłość. Niestety, wojna ich rozdziela. Jan zostaje pilotem brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF) i walczy w polskich dywizjonach podczas Bitwy o Anglię, Nina wbrew woli występuje dla publiczności niemieckiej, konspirując na rzecz Polaków. Musical rozpoczyna się w naszych czasach. W pierwszym akcie na scenie oglądamy 10-letniego Wojtka w czapce pilotce, który gra w grę komputerową „Bitwa o Anglię”. Za chwilę przenosimy się do Warszawy z 1939 roku, następnie do Francji i Anglii w kolejnych latach wojny. Główni bohaterowie przeżywają wojnę… Spektakl jednak nie kończy się happy endem….

Czy nam się podobało przedstawienie? Ogromnie! Oklaski nie miały końca. Niektórzy z nas (a raczej niektóre) ocierali łzy wzruszenia, inni głośno deklarowali, że jeszcze kiedyś wrócą do Romy, niektórzy tylko głośno wzdychali.

Warto było jechać do Warszawy, nawet, jeśli teraz.. jest bez nas smutna J

 

Ewa Czarnecka

Zobacz zdjęcia: h zdjęcia

 ia 

Ostatnia aktualizacja ( Friday, 06 July 2018 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 57 - 63 z 630

Dzisiaj jest

23 Kwietnia 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.

Nasza galeria

Bezpieczeństwo i zdrowie

Pierwsza pomoc