Strona Główna
"Warszawa jest smutna bez ciebie..."
Napisał Maria Matusiak   
Friday, 06 July 2018

No właśnie! Teraz w Warszawie musi być pusto bez nas, bo nasze gromadne odwiedziny trwały tylko jeden dzień. Tylko… i aż, bo to był bardzo długi dzień…

14 czerwca 2018 roku do Warszawy wybrało się 43 uczestników wycieczki, której organizatorami i pomysłodawczyniami były p. Marlena Barańska i p. Ewa Czarnecka. W naszej słonecznej i bogatej we wrażenia eskapadzie brali udział uczniowie LO w Kowalu, szkół podstawowych w Więsławicach i Grabkowie oraz gimnazjaliści z Grabkowa. Opiekunami byli nauczyciele Zespołu Szkół w Grabkowie. Nadrzędny cel stanowiło obejrzenie musicalu „Piloci” w Teatrze Muzycznym ROMA, jednakże droga wiodła do niego przez kilka ciekawych miejsc naszej Stolicy.

Zaczęliśmy od Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego. Jego zwiedzenie miało na celu pogłębienie wiedzy historycznej i wiadomości historyczno-kulturowych, zwłaszcza na temat miejsc o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego oraz osób zasłużonych dla Polski. Spacer po zabytkowej nekropolii doprowadził nas do grobów żołnierzy bitwy Warszawskiej 1920, mogił poległych w II wojnie światowej, a także miejsc pochówku powstańców warszawskich z 1944 roku. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Następnie w zadumie pochyliliśmy głowy przy pomnikach ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

W planach wycieczki znalazł się także jeden z piękniejszych polskich parków – Łazienki Królewskie w Warszawie. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy, by podziwiać architekturę i klimat XVIII-wiecznego parku pałacowo-ogrodowego założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie udało nam się obejść wszystkich miejsc wartych zobaczenia, ale zatrzymaliśmy się przy Pałacu Na Wyspie oraz Ermitażu. Przeszliśmy Mostem Jana III Sobieskiego tuż obok pomnika słynnego króla. O uroku tego szczególnego miejsca z pewnością świadczy liczba zrobionych tu przez nas fotek.

Po zwiedzaniu miejsc zabytkowych, pachnących historią i dawnymi wiekami przyszła pora na nowoczesność w Galerii Złote Tarasy. Tam młodzież posiliła się, korzystając z niekoniecznie tradycyjnej polskiej kuchni i zebrała siły na główny punkt programu – „Pilotów”. Celem obejrzenia spektaklu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania specyfiki tekstu kultury przynależnego do sztuki teatralnej/musicalu i przygotowanie naszych uczniów do analizy i interpretacji przedstawienia teatralnego.

„Piloci” to prawdziwie polski musical w reżyserii Dyrektora Teatru Muzycznego Roma – Wojciecha Kępczyńskiego, który jest zarazem autorem libretta. Bohaterami wzruszającej historii są Nina i Jan. Nina jest aktorką, tancerką kabaretową, Jan – absolwentem szkoły lotniczej w Dęblinie. Poznają się latem 1939 roku, zakochują się w sobie i obiecują dozgonną miłość. Niestety, wojna ich rozdziela. Jan zostaje pilotem brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF) i walczy w polskich dywizjonach podczas Bitwy o Anglię, Nina wbrew woli występuje dla publiczności niemieckiej, konspirując na rzecz Polaków. Musical rozpoczyna się w naszych czasach. W pierwszym akcie na scenie oglądamy 10-letniego Wojtka w czapce pilotce, który gra w grę komputerową „Bitwa o Anglię”. Za chwilę przenosimy się do Warszawy z 1939 roku, następnie do Francji i Anglii w kolejnych latach wojny. Główni bohaterowie przeżywają wojnę… Spektakl jednak nie kończy się happy endem….

Czy nam się podobało przedstawienie? Ogromnie! Oklaski nie miały końca. Niektórzy z nas (a raczej niektóre) ocierali łzy wzruszenia, inni głośno deklarowali, że jeszcze kiedyś wrócą do Romy, niektórzy tylko głośno wzdychali.

Warto było jechać do Warszawy, nawet, jeśli teraz.. jest bez nas smutna J

 

Ewa Czarnecka

Zobacz zdjęcia: h zdjęcia

 ia 

Ostatnia aktualizacja ( Friday, 06 July 2018 )
KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Napisał Maria Matusiak   
Monday, 25 June 2018

           

 

Zdjęcie użytkownika Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Kowalu.
 

 

W piątek, 22 czerwca 2018 r. o godzinie 8.00, w Auli LO w Kowalu pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. W obecności zgromadzonych gości: Wicestarosty Włocławskiego, p. M. Jaskulskiego, Burmistrza m. Kowal, p. E. Gołembiewskiego, Dyrektor SP w Kowalu, p. J. Śpibidy, Dyrektor SP w Kowalu p. J. Wiśniewskiej, Kierownik IEiS UM Kowal, p. I. Majewskiej oraz Dyrektora DPS w Kowalu, p. P. Zbonikowskiego społeczność szkolna wysłuchała kilku wierszy i piosenek na zakończenie roku.

Zaproszeni goście, zwracając się do ogółu, podkreślali rolę Liceum w środowisku lokalnym, zaangażowanie młodzieży w działalność na rzecz mieszkańców Kowala i okolic. W swoich przemówieniach deklarowali chęć niesienia pomocy i wspierania Liceum, które stanowi przykład małej, rodzinnej szkoły dającej szansę rozwoju intelektualnego każdemu uczniowi na miarę jego możliwości. Jak podkreśliła Dyrektor LO, Anna Prokopiak-Lewandowska, szkoła to miejsce, w którym rozwijają się nie tylko uczniowie najlepsi, ale dostrzegani i doceniani są wszyscy.

             Kolejna część uroczystości stanowiła potwierdzenie powyższych słów. Świadectwa z wyróżnieniem odebrali: Joanna Klitkowska, Katarzyna Kulawiak, Izabela Szczepańska, Sandra Kruszewska i Wiktoria Wesołowska. Rodzicom nagrodzonych wręczone zostały listy gratulacyjne. Za znakomite wyniki w nauce wyróżnieni zostali także: Barbara Brylska, Kamila Mikulska, Maciej Baranowski, Agnieszka Piątek oraz Karolina Bartkiewicz, Natalia Drapińska, Paulina Bawej i Patrycja Orłowska.

P. Bawej, Julia Dobrowolska, K. Mikulska, Hubert Pawłowski, A. Piątek, I. Szczepańska, Marcin Szadkowski, B. Brylska, W. Wesołowska, P. Orłowska, S. Kruszewska uhonorowani zostali dyplomami i podziękowaniami za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz Szkoły oraz środowiska.

 

Ostatnia aktualizacja ( Thursday, 05 July 2018 )
CYBERNAUCI
Napisał Maria Matusiak   
Monday, 25 June 2018


Image

Nasze Liceum zakończyło udział w projekcie "Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci". Przypominamy, że w ramach działań związanych ze szkoleniami odbył się cykl spotkań oraz warsztatów dla uczniów, rodziców i nauczycieli, prowadzonych przez Emisariusza fundacji Nowoczesna Polska we współpracy z Collegium Civitas, przybliżających tematykę bezpieczeństwa w sieci. Projekt, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji, wskazał blaski ale również mroczne oblicze sieci oraz zaszczepił w świadomości wszystkich grup odbiorców wagę rozważnego, odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

 

Ostatnia aktualizacja ( Monday, 25 June 2018 )
SZKOŁOWIZJER
Napisał Maria Matusiak   
Wednesday, 20 June 2018

Drodzy Czytelnicy „Szkołowizjera”! Redakcja naszego pisma zaprasza do lektury ostatniego w tym roku szkolnym numeru periodyku. Mamy nadzieję, że to wydanie zaciekawi Was oraz umili Wam długi wakacyjny czas.

Życząc wszystkim rozleniwionych, słonecznych dni mówimy Wam: do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

Pobierz numer czerwcowy: h gazetka numer 28.pdf

 

Zjazd rocznika 1993
Napisał Maria Matusiak   
Monday, 18 June 2018

8.czerwca.

Sezon na zjazdy klasowe absolwentów… otwarty!

 

Jeśli okrągła, znacząca rocznica, to nie obędzie się bez powrotów i wspomnień!

Maturzyści z 1993 r. nie omieszkali uczcić swego 25-lecia od matury w roku 70-lecia szkoły. Postanowili rozpocząć sezon na klasowe zjazdy absolwentów. Mimo, że było to już ich czwarte spotkanie, na zaproszenie gospodyni klasy odpowiedziało z radością 50% stanu liczbowego 32-osobowej klasy. Byli i tacy, którzy nie opuścili żadnej okazji do odświeżenia przyjaźni ze szkolnej ławy, ale i tacy, którzy pojawili się w tym gronie pierwszy raz po maturze. Ważne, że wszyscy zapamiętali prośbę wychowawczyni, A. Drzymalskiej-Pustoły, żeby o sobie nie zapominali, wspierali się, myśleli o sobie z sympatią i życzliwością. Na trzech pierwszych spotkaniach więcej było wspomnień, po 40-stce przychodzi chyba czas na podsumowania i weryfikację marzeń. Przedsiębiorca ramię w ramię ze strażakiem, lekarz z prezesem spółdzielni, dyrektor wielkiej korporacji międzynarodowej ze sprzedawcą – każdy chciał zamienić kilka zdań z każdym, dowiedzieć się bez uprzedzeń, co ciekawego u niego, jak potoczyły się losy, jak ułożył sobie życie, z czego się cieszy, a co go boli.

Chwilę zadumy koleżeństwo poświęciło swej zawsze uśmiechniętej koleżance, eterycznej Anetce, którą tydzień wcześniej odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku – „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – to motto przyświecało także integrowaniu się po 25 latach. „Carpe diem!” Ciesz się i radością obdaruj swego kolegę, koleżankę!

Godziny mijały tego czerwcowego wieczora tak szybko, że wspaniale bawiących się w Gołaszewskiej Agrofarmie przywoływały do porządku niemal bladym świtem pierwsze ptaki.

Sezon zjazdów na 70-lecie szkoły otwarty! Oby było ich z 70!

 

Nasz był pierwszy! – ROCZNIK 1993 z wychowawczynią.

A. Drzymalska-Pustoła

 

Ostatnia aktualizacja ( Wednesday, 25 July 2018 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 50 - 56 z 619

Dzisiaj jest

17 Lutego 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata,
Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty,
Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew,
Zbyszko
Do końca roku zostało 318 dni.

Nasza galeria

Bezpieczeństwo i zdrowie

Pierwsza pomoc